Кількість одержувачів субсидій та розмір виплат дуже різко скоротилися, – Держстат

Головне

Держстат повідомив, що у серпні цього року субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг отримували майже 2,44 мільйона сімей. Торік у цей період налічувалося майже 5,6 мільйона одержувачів субсидій. Цього року у серпні середній розмір допомоги на одне домогосподарство становить 96,5 гривні, а торік – 153,9 гривні.  

Найвищий середній розмір призначених субсидій на оплату житлово-комунальних послуг у серпні цього року зафіксовано у Рівненській області (212,6 гривні на сім'ю), а найменший – у Закарпатській (45,6 гривні). Торік – у Києві (362,4 гривні) і теж у Закарпатській області (92,2 гривні).  

"Система субсидій повністю себе дискредитувала, вона не дає необхідного соціального захисту, – розповідає Експрес-онлайн Тарас Галайда, провідний аналітик ГО "Публічний аудит". – Перед минулим підвищенням ціни на газ уряд обіцяв, що пересічні громадяни України не постраждають від цього. Мовляв, різниця між старими і новими тарифами буде компенсуватися субсидіями. Однак на практиці це виявилося зовсім не так.  

У 2018 році Уряд вирішив на 10% знизити соціальні нормативи для субсидій, допомоги позбавили власників автомобілів, які випущені менш, як 5 років тому (незалежно від їх вартості і марок), власників квартир площею понад 120 метрів квадратних і будинків понад 200 метрів квадратних (незалежно від кількості проживаючих осіб, вартості нерухомості і її технічного стану). Крім цього, збільшили віртуальний дохід безробітним – із 2-х до 3-х прожиткових мінімумів. Забрали субсидію у сімей, члени якої перебували за кордоном понад 60 днів, та у пенсіонерів, з якими прописані, але не проживають дорослі діти (підсумувавши їхні доходи).  

Станом на 1 серпня борг населення за житлово-комунальні послуги становив 38,7 мільярда гривень. Із грудня 2017 року він збільшився на 8,1 мільярда гривень. Якщо поточний тренд збережеться, то до кінця поточного року борг зросте до 55-60 мільярдів гривень. Це обсяги платежів за півроку. Тобто це рівнозначно тому, що жоден українець не платить ані копійки за житлово-комунальні послуги протягом 6 місяців".