В НБУ пояснили, чому зміцнилася гривня

Економіка

Після незначного послаблення гривні на початку 2019 року ситуація на валютному ринку змінилася на протилежну - курс гривні під впливом ринкових факторів зміцнюється упродовж останніх тижнів.

Про це повідомила прес-служба Національного банку України (НБУ).

Від початку року станом на 7 березня офіційний курс гривні зміцнився на 4,4% до 26,48 гривень за долар США. Зокрема, лише з початку березня – на 1,4%. Таку ситуацію на валютному ринку зумовлюють насамперед такі чинники:

  • сприятлива зовнішня цінова кон’юнктура для товарів українського експорту, зокрема аграрної і металургійної продукції, і стабільні надходження експортної виручки;
  • наближення строків сплати річних податків до державного бюджету, що стимулює бізнес активніше продавати іноземну валюту;
  • слабке зростання імпорту товарів і низькі обсяги репатріації дивідендів в інвалюті за кордон;
  • чистий продаж валюти населенням.

"Зазначені фактори забезпечують переважання пропозиції валюти над попитом на міжбанківському валютному ринку. У той же час приплив іноземного капіталу в державні цінні папери, який спостерігався з середини січня, на сьогодні сповільнилося і не відіграє значної ролі в зміцненні курсу гривні", - пояснили в прес -службі.

Підкреслюється, що поточна сприятлива ситуація на валютному ринку дає змогу Національному банку поповнювати міжнародні резерви без впливу на напрям руху курсу гривні. З початку року станом на 7 березня чиста купівля валюти Національним банком становить близько 700 млн дол. США, з них понад 200 млн дол. США - за перший тиждень березня.

"Коливання курсу в бік зміцнення, які спостерігаються в останні тижні, є здоровою реакцією ринку на постійні зміни економічної ситуації. Під впливом зміни балансу попиту-пропозиції курс національної валюти в різні періоди може як посилюватися, так і послаблюватися", - резюмували в Нацбанку.