В Україні стрімко розвивається «зелена» енергетика

Головне

Важливість «зеленої» енергетики для України зараз важко переоцінити, оскільки традиційні ресурси вже не такі доступні для нашої країни, як в попередні роки, що спонукає владу створювати умови для розвитку електрогенерації з поновлюваних джерел.

Розвиваючи альтернативну енергетику, Україна рухається в руслі світового тренду в цій області, зазначають аналітики Pro-Consulting.

Не зважаючи на те, що фундамент був закладений ще у 2011 році, основний розвиток альтернативна енергетика України отримала в 2015 році, після внесення змін до законодавства про «зелений» тариф, що дозволило залучати в сектор більше приватних інвестицій. Також, стало вигідно будівництво та підключення до загальної мережі власних електростанцій, у тому числі, і для українських домогосподарств.

На сьогоднішній день найпопулярнішою в Україні прибудинковою електростанцією є сонячний генератор потужністю 30 кВт. Так, у 2018 році їх було встановлено на подвір'ях близько 7,5 тис. приватних садиб. Вона приваблива тим, що є простою в будівництві та обслуговуванні, а вартість обладнання для неї поступово знижується. Так, ще півроку тому вона коштувала $ 27-28 тис., то сьогодні $ 20-24 тис. Окрім того, після запуску заводу сонячних батарей у Вінниці, стало можливим будувати станції з вітчизняних комплектуючих, що дає додатковий бонус до продажної ціни електрики.

Кремнієві панелі встановлюються на землі або на даху будинку. Для забезпечення потужності в 30 кВт потрібно близько сотні панелей розміром два на один метр. Таким чином вони займуть приблизно 200 м² поверхні. Якщо середньомісячне споживання будинку приблизно 300 кВт-год, то, при чинному «зеленому» тарифі, сім'я не тільки може забезпечити власні потреби, а й продавати надлишки державі на суму $ 4,5-5 тис./рік. Тобто, за п'ять років експлуатації станції всі витрати на її спорудження окупаються.

Також стрімко розвиваються і більш великі інвестори в поновлювану енергетику. Правда, 11-відсоткової її частки в загальному енергобалансі, як було закладено в Національний план дій, досягти до 2020 року не вдасться, але 8%, які передбачає новий закон про стратегію державної екологічної політики України на період до 2030 року, будуть швидше за все забезпечені. А до кінця дії цього закону «зелена» енергетика повинна становити вже 17% від споживання електроенергії в Україні.

Очікується, що істотний вплив на ринок надасть зниження «зелених» тарифів після введення аукціонів, законопроект про який вже прийнятий у першому читанні. Річ у тім, що чинний «зелений» тариф став надавати досить сильний підвищуючий вплив на ціну електрики в нашій країні. Всі електростанції, що працюють за даним тарифом, вкладають в енергобаланс менше ніж два відсотки, а цінове навантаження від них уже перевищує дев'ять відсотків. Тому введення аукціонів, на яких великі проекти будуть боротися за право вийти на ринок шляхом призначення найменшої ціни, є благом для споживачів. Не залишаться в програші й інвестори. Хоча «зелений» тариф для них і зменшиться, але зате збільшується період його дії, оскільки договори купівлі-продажу електроенергії будуть укладатись на двадцять років, а сьогоднішній тариф встановлений тільки до 2030 року.

Проте прибудинкових та малих електростанцій описані вище зміни не стосуються. Аукціонний принцип визначення ціни буде поширюватися спочатку на об'єкти сонячної та вітрогенерації потужністю 30 мВт і 20 мВт відповідно з поступовим зниженням даного порогу до 1 мВт і 3 мВт.

Джерело: pro-consulting.ua