Які категорії українців втратять субсидію у літньому сезоні

Економіка

В Україні стартує літній сезон, а з ним і переоформлення субсидій від держави. Стало відомо, як будуть нараховувати грошову допомогу, перевіряти одержувачів та які категорії субсидіантів можуть втратити монетизовані кошти.

За інформацією Мінсоцполітики, субсидія буде призначена тим, у кого немає боргів більше 340 гривень станом на 1 травня. В іншому випадку слід погасити заборгованість або ж реструктуризувати її. Якщо не виплатити борг, людина не отримає «живих» грошей, субсидію нарахують в безготівковій формі на сезон.

Також на автоматичне призначення допомоги можуть розраховувати ті, у кого не змінився рівень доходів і склад сім’ї.

Якщо присутні зміни в доходах або склад сім’ї, але боргів немає, а також внутрішньо переміщеним особам, слід звернутися із заявою до підрозділу Мінсоцполітики за місцем реєстрації (прописки). Це допоможе правильно розрахувати суму допомоги.

За даними прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, боржників, які отримали субсидії готівкою, приблизно 15-25%. З травня для таких споживачів частина суми буде приходити на рахунок в «Ощадбанку» і автоматично списуватися, а субсідіант повинен буде оплачувати свою частину.

Виплати призупинять, якщо накопичити борги більш, ніж за місяць. Для тих, хто звернувся за допомогою після 1 січня 2019 р нічого не зміниться – до 1 жовтня вони будуть отримувати гроші в безготівковій формі на рахунок в «Ощадбанку» і оплачувати свою частину сум у платіжках.

Нагадаємо, що з 1 жовтня 2019 року всі субсидії по видаватимуть тільки готівкою. Тому влада посилила перевірки доходів одержувачів. У минулому році запустили автоматичну верифікацію (перевірка) Мінсоцполітики та Мінфіну доходів. В результаті субсідіантов стало в 2,3 рази менше, ніж було в 2017-му, – залишилося 3 млн домогосподарств, а було 7 млн. Це дозволило заощадити 6 млрд грн, або понад 10% виділених на субсидії коштів.

Експерти вважають помилкою видачу субсидій готівкою. Спеціаліст з питань житлово-комунального господарства Українського інституту аналізу та менеджменту політики Андрій Никончук полагет, що причиною тому поспіх під вибори, в зв’язку з чим механізм не був підготовлений.

«В результаті замість того, щоб стимулювати економію споживання енергоресурсів, влада отримала близько 25% боржників-субсідіантов, і тепер незрозуміло, як з них стягнути борги. Якби монетизацію вводили, як спершу планувалося, тобто без можливості видавати готівку на руки до кінця отопсезона – а це спокусливо великі суми, в 3-4 рази більше, ніж субсидії влітку, – то результат був би зовсім інший », – зазначив експерт .

Однак є і позитивні моменти, зокрема в тому, що якщо буде заборгованість, то субсидії позбавлять, поки не виплатити всю суму. Ще один успіх – другий шанс боржникам.

теги :