Українці вживають алкоголь на рівні середнього європейця

Життя

Про це в своїй статті для DT.UA пишуть Тетяна Юхименко та Ольга Погарська, департамент монетарної політики і економічного аналізу НБУ “Експертна платформа”, передає 1NEWS.

Частка алкогольних напоїв і тютюнових виробів є в нашій країні вельми високою — 8,3%. Це суттєво більше, ніж відповідний показник у сусідніх країнах (Росія — 5,7%, Білорусь — 5,5, Молдова — 3,3%), але відповідає рівню багатьох країн — членів ЄС, де такі витрати можуть перевищувати 9% сімейного бюджету.

На їхню думку, це пояснюється високими темпами зростання цін на тютюнові вироби в Україні, що викликано поетапним підвищенням акцизів на них.

“Так, на виконання зобов’язань України в рамках Угоди про асоціацію з ЄС акцизи на сигарети в нашій країні мають досягти 90 євро за тисячу до 2025 р., що також відповідає рекомендації ВООЗ — 70% від ціни. У 2017 р. частка акцизів у ціні сигарет становила в Україні 57%, тоді як у Росії, Білорусі та Молдові — 36, 32 і 42% відповідно (за даними The Tobacco Atlas), — зазначають експерти. — Цікаво, що, незважаючи на суттєве збільшення цін в останні роки, частка витрат на алкоголь і тютюн серед українців практично не змінилася. Це може пояснюватися поступовим скороченням споживання тютюнових виробів. За даними Global Adult Tobacco Survey, 2017-го кількість жителів України, що курили тютюнові вироби, знизилася порівняно з 2010 р. на 19%, а загальна частка курців скоротилася до 22,8%”.